Lev pustinný
Český název : Lev pustinný
Latinský název : Panthera leo
Třída : savci
Řád : šelmy
Čeleď : kočkovití
Popis : Jako výsledek více než 60 milionů let vývoje řádu šelem představuje spolu s ostatními kočkovitými šelmami nejlepší formu adaptace k lovu mezi pozemskými savci. Výjimečné postavení lvů mezi kočkovitými šelmami je dáno tím, že jako jediné kočky vytvářejí trvalá uskupení více jedinců s pevnými vazbami mezi jeho členy - smečku (také nazývanou tlupa). Kombinace rychlosti rychlosti, síly, hbitosti a množství, spolu s mimořádnou přizpůsobivostí zajišťuje těmto převážně nočním predátorům nadvládu nad Africkými savanami.
Lev je jedinou kočkovitou šelmou s výraznou pohlavní dvojtvárností (samec má hřívu). Jako jediný také žije v rodinných skupinách, které vede jeden nebo dva nejsilnější samci. Lovu se účastní především samice, které si kořist nadhánějí. Asijští lvi byli téměř vyhubeni kromě několika desítek lvů indických, kteří žijí v rezervaci Gírský les na západě Indie.
Tělo lva je plně adaptováno k lovu na krátké vzdálenosti a ze zálohy. Jeho pružnost, pohyblivost a síla umožňuje vyvinout velké zrychlení, zachytit kořist a strhnout ji k zemi. Navíc přidejme ještě schopnost neslyšně se ke kořisti připlížit (díky měkkým polštářkům tlap), lézt na stromy a velmi dobře plavat.Výzbroj lva pro lov a boj tvoří zuby, zejména až 7 cm dlouhé špičáky, a plně zatažitelné, jako břitva ostré drápy.
Prohraje-li vedoucí samec tlupy své postavení, nový samec jeho potomky zlikviduje, samice bez mláďat přijde rychle do říje. Březost trvá 102 – 105 dní, poté přichází na svět 2 – 6 slepých lvíčat, velikých cca 30 cm. Mláďata jsou trvale pod dozorem matky, ostatní samice obstarávají potravu. Samec hlídá teritorium a účastní se pouze lovů na velká zvířata (buvoli), kdy je potřeba využít jeho hmotnosti. Největšími nepřáteli lvíčat jsou hyeny. Lev se dožívá 20 let.
Lvi jsou hlavně nočními predátory, loví ve smečkách, složených převážně z mladých lvů i lvic. Celý lov je dokonale koordinován. Část lvic štve vybranou kořist a zbytek tlupy útočí ze zálohy. Lev se kořisti pověsí na krk a silným stiskem do oblasti průdušnice jí zabrání v dýchání. Živí se převážně antilopami, zebrami, buvolci a prasaty bradavičnatými. Z větších zvířat útočí na mláďata žirafy, hrochů a slonů. Potravou mohou být i ptáci, myši, hadi, ještěrky a kobylky.
Výskyt : Lvi obývají stepní, lesostepní a polopouštní oblasti převážně východní a v menší míře i západní subsaharské Afriky v počtu 20 až 30 tisíc kusů .populace lva indického (250 kusů) přežívá v rezervaci